۱۳۹۴ شنبه ۲۴ بهمن - ٤/٥/١٤٣٧ - Saturday, February 13, 2016 - ساعت 10:06 صبح
آرشیو خبرنمایش کد مطلب: 39809     

اجرای محمد رحمانیان در تالار وحدت قطعی است

نمایش ˝ آرش / ساد˝ به کارگردانی محمد رحمانیان به مدت 3شب در تالار وحدت به صحنه می‌رود.
۱۳۹۲ جمعه ۶ دي ساعت 10:20

علیرضا فولاد شکن دستیار محمدرحمانیان به خبرنگار تئاتر هنرآنلاین گفت: اجرای نمایش "آرش / ساد" به کارگردانی محمد رحمانیان در روزهای 21، 22و 23  بهمن در تالار وحدت و در ساعت 19 قطعی است.

محمد رحمانیان چندی پیش نمایش "آرش/ ساد" که تلفیقی از برخوانی "آرش" نوشته بهرام بیضایی و"مارا ساد" اثر پتر وایس بود را طی روزهای 14، 15، 16 تیرماه در تالار Kay Meek Centre کانادا روی صحنه برد. بهرام بیضایی نیز با همراهی مژده شمسایی نمایش‌نامه "آرش" را روزهای چهارم و پنجم مردادماه در دانشگاه اسنفورد آمریکار روخوانی کرده بود.

در " آرش / ساد" داستان توسط بیماران روانی و کارکنان بیمارستان روانپژشکی آزادی ساعاتی پیش از تخریب کامل تیمارستان روایت می شود.

نمایشنامه مارا-ساد نخستین بار در سال ۱۹۶۳ در آلمان منتشر شد. این نمایش به عنوان نمایش مستند شناخته شده و بسط و امتداد اندیشه نگره‌ای است که پیش از وایس توسط برتولوت برشت و آنتون آرتو ارائه شد. طبق این فرا داستان، در سال ۱۸۰۸ و در تیمارستان شارنتون پاریس، مارکی دوساد که نویسنده است، نمایشنامه‌ای را کارگردانی می‌کند که بازیگران آن از بیماران روانی انتخاب شده‌اند. موضوع نمایشی که ساد به صحنه آورده، انقلاب فرانسه است که محتوا و شیوه اجرایی‌اش باعث شورش تماشاگران می‌شود.

نمایشنامه ای که پیتر وایس نگاشته ، مبتنی بر دو شخصیت واقعی و نمایشی است : شخصیت نخست، مارکی دو ساد عجیب‌ترین پدیده در سنت ادبیات فرانسه، و دیگر شخصیت عمده در نمایشنامه ژان پل مارا سیمای برجسته انقلاب فرانسه است. موضوع این نمایشنامه کاملا تخیلی است و تنها بر این حقیقت تکیه دارد که ساد در مراسم تدفین مارا به یاد او سخنرانی کرد. این اثر بارها و به زبان‌های مختلف روی صحنه رفته است. همچنین در سال ۱۹۶۷فیلمی با همین نام توسط پیتر بروک ساخته شد.

انتهای پیام/

نظر شما

نام :  
پست الکترونیکی :  
نظر شما :  
کد امنیتی:

 


صفحه اصلی |تماس با ما| درباره ما | نسخه تلکس|RSS| عناوین کل اخبار |پیوندها