۱۳۹۵ چهارشنبه ۵ آبان
شناسه خبر: 28992  - ۱۳۹۲ سه شنبه ۲۱ خرداد ساعت 09:55
به مناسبت سالروز تولد فریدون شهبازیان/

پدر موسیقی پاپ بعد از انقلاب

امروز بیست و یکم خرداد سالروز تولد فریدون شهبازیان است، آهنگسازی که کارهایش در زمره پرشنونده‌ترین آثار موسیقی بعد انقلاب به شمار می‌رود و بسیاری وی را پدر موسیقی پاپ می‌دانند.

به گزارش خبرنگار موسیقی هنرآنلاین، فریدون شهبازیان، آهنگساز و نواپرداز سال 1321 در تهران به دنیا آمد.

شهبازیان یادگیری موسیقی را از سن هشت سالگی و با ساز ویولن نزد عطا الله خادم میثاق آغاز کرد و در سن ۱۸ سالگی به عضویت ارکستر سمفونیک تهران به رهبری حشمت سنجری در آمدو در سال ۱۳۴۶رهبر گروه کر و ارکستر سمفونیک رادیو شد. وی فارغ تحصیل دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران می‌باشد.

شهبازیان در دوره مدیریت هوشنگ ابتهاج سایه بر موسیقی رادیو ، در زمره ارکان اصلی آن به حساب می‌آمد و به رغم سن کم به دلیل خلاقیت و توانایی بالا توانست خود را به عنوان آهنگسازی خوش‌قریحه تثبیت کند. برخی از کارهای او با صدای شجریان و نادر گلچین درهمین سال‌ها انتشار عمومی پیدا کرد.

شهبازیان در دهه ۶۰ آهنگسازی برای فیلم را نیز آغاز کرد. در سال‌های ابتدایی انقلاب اسلامی او با احمد شاملو و شجریان آلبومی مشترک کار کرد و علاوه بر‌آن آهنگسازی کاشفان فروتن شوکران با صدای شاملو را هم انجام داد که این کار در سال‌های بعد از درگذشت شاملو به انتشار کاشفان فروتن شوکران 2 با آهنگسازی شهبازیان و صدای شاملو انجامید.

برخی از کارهای شهبازیان در زمره پرشنونده‌ترین آثار موسیقی بعد انقلاب به شمار می‌رود که از جمله آنها می‌توان به آهنگسازی او روی موسیقی بوی گل(شبانگاهان) با صدای سید عبدالحسین مختاباد، تنظیم و آهنگسازی روی آلبومی مشترک با عباس خوشدل و علیرضا افتخاری و برخی دیگر از آثار موسیقایی.

تجربه او در موسیقی رادیو در سال‌های قبل از انقلاب، در سال‌های ابتدایی دهه هفتاد، او را در جایگاهی نشاند تا بتواند جریانی موثر را در موسیقی پاپ بعد انقلاب کلید بزند،‌ به همین دلیل است که او را بسیاری پدر موسیقی پاپ پس از انقلاب نام نهاده‌اند. او معرف برخی از خوانندگان پاپ به خصوص محمد اصفهانی به جامعه موسیقی بود.

از جمله کارهای دیگر شهبازیان ساخت موسیقی برای فیلم است که برای او جوایز بسیاری را به ارمغان آورد. آوار ،‌شیرسنگی، پاییزان، در مسیر تندباد، لیلا، مستند سرزمین ایران و مستند سمفونی گمشده و سریال‌های معصومیت از دست رفته، آوای فاخته و کلاه پهلوی و ده‌ها کار دیگر از جمله آثاری است که در زمینه موسیقی فیلم شهبازیان ساخت آن را عهده دار بود.

پایان پیام/46
نظرات
 
نام
پست الکترونیکی
کد امنیتی:

 


Reza
ضمن ارج نهادن به زحمات استاد فریدون شهبازیان در چند زمینۀ موسیقی ، آثار ازرشمند ارکسترال ، آثار پاپ ارزشمند ، و آثار بسیار در زمین] موسیقی ملی ایران و آثاری متفاوت در زمینۀ موسیقی سنتی ایران ... بد نیست یادی هم از زحمات هنرمند بزرگوار اسفندیار منفردزاده شود که بی شک او هم یکی از بزرگان موسیقی پاپ و چند زمینۀ دیگر از موسیقی های ارزشمند است شاید عنوان پدر موسیقی پاپ عنوانی ارزشمند و برازندۀ استاد شهبازیان باشد ولی در زمانه ای شرایط خاص اجتماعی باعث فراموشی تاریخی ملتی می شود بد نیست ما یاد آن بزرگان را فراموش نکنیم بزرگانی چون اسفندیار منفرد زاده ، شهریار قنبری ، فرید زولاند ، منوچهر چشم آذر ، و ...
نام
پست الکترونیکی
کد امنیتی:

نظر شما